Ahorn Rækkerne er moderne to-etagers ejerboliger med naturskønne omgivelser, som lige nu er til salg i Nærheden. De spritnye boliger er klar til indflytning om få måneder.
Hvis man drømmer om at have sin helt egen nybyggede bolig med naturen som nabo, er muligheden der lige nu i Nærheden. Bygherren FB Gruppen har nemlig taget fat på projektsalget af den første etape af Ahorn Rækkerne, som ligger ved den fredede Sejlbjerg Mose og ud til marker på Nærhedens sydligste placering.
I første omgang er 21 rækkehuse til salg med planlagt indflytning den 1. december. En del af husene er på kort tid blevet solgt eller reserveret, men der er stadig en del boliger at få.
Egen have
De nye rækkehuse, som er på mellem 96 og 124 m2, er alle i to plan og med både for- og baghave. Arkitekturen er tilpasset den omgivende natur, og det tidløse design og robuste materialer gør boligen nem at vedligeholde. Alle boligerne er udstyret med gulvvarme, ventilationsanlæg, Svane-køkken og andre moderne bekvemmeligheder.
Nogle af rækkehusene har parkering på egen grund, hvor der er gjort klar til installation af en lader til elbiler. Andre af boligerne har parkering på Søgræsgade, tæt ved boligen.
Personlig fremvisning
Er man interesseret i en bolig i Ahorn Rækkerne, kan man kontakte Ann-Beth Senger, salgschef i FB Gruppen, på tlf. 30 46 48 89, f.eks. for at aftale en personlig fremvisning. Information om boligstørrelser og priser kan også hentes på projektets hjemmeside Soekvarteret.dk/ahornraekkerne.
Ahorn Rækkerne er en del af Søkvarteret, som udgør det meste af det østlige Nærheden. Her opfører FB Gruppen i alt ca. 1.800 boliger som en blanding af ejer- og lejeboliger.